Okuduğunu Anlama, Okuma Güçlükleri, Okuma Geliştirme Eğitimleri

Okuduğunu Anlama, Okuma Güçlükleri, Okuma Geliştirme Eğitimleri

Mind on Metot ile

OKUDUĞUNU ANLAMA, OKUMA GÜÇLÜKLERİ, OKUMAYI GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ

İlköğretimde sağlam temellere oturması gereken üç temel beceri; okuma, yazma, matematiktir. Okuma, yazma ve matematik öğrenci tarafından çok iyi anlaşıldığı takdirde öğrenim hayatı oldukça başarılı devam eder. Bu sebeple okula yeni başlayan çocuklara özellikle bu alanlarda destek sağlamak çok önemlidir.

Okuma harf birleştirmeyle başlayan bir süreç olsa da sadece bunu kapsamıyor. Harf birleştiren çocuklar okumayı sökmüş oluyor. Bundan sonra okumak, anlamak, anladığını yazılı ve sözlü anlatabilmek, anladığından yorum yapabilmek, bildiği diğer bilgilerle bağlantılarını kurup yepyeni bir düşünce oluşturabilme gibi pek çok açılımı var.

Her çocuk birbirinden farklı okuma becerilerine sahiptir. Bazı çocuklar için okuma çok kolay bir bilişsel etkinlik değildir. Eğer çocuğunuz okumayı sevmiyor, okurken yanlış yerden heceleme yapıyor, yavaş okuyor, okuduğunu anlamıyor ya da okuduğunu anlatamıyor ise her çocuğa özel olarak hazırlanan materyaller ile eğitim içeriği hazırlanarak çalışmalar planlanmaktadır.

Eğitimde harfler, semboller, sayılar ve sonrasında okuma metinleri kullanılmaktadır. Okumayı geliştirmekte; dikkat süresinin artması, odaklanma, harf gibi sembolleri birleştirme, sıralama, sese dönüştürme, algılama, kavrama gibi pek çok açılımı vardır.

Eğitim süresi

Eğitim genel olarak 20 saatte tamamlanmaktadır. Bazı öğrencilerde bu süre değişkenlik gösterebilir. Sadece bireysel eğitim yapılmaktadır.

Eğitim kazanımları

Sessiz ve sesli okuma becerisinde gelişme ve akıcılık

Okumanın hızlanması ve anlamanın artışı

Anladığını anlatma becerisinde gelişme

Okul başarısında artış

Kolaylık ve sevgiyle

Öznur Karaeloğlu

 

Call Now Button