LGS ve YKS’de Sınav Kazandıran Stratejiler

LGS ve YKS’de Sınav Kazandıran Stratejiler

Her yıl LGS ya da YKS gibi merkezi sınavlara hazırlanan 3 milyondan fazla öğrenci var. Geçen yıl; 1 milyon 29 bin öğrenci LGS’ye ve 2 milyondan fazla öğrenci ise YKS’ye girdi. Bu sayı her geçen yıl artarak devam ediyor. Üstelik bu yıl 4+4+4’ler olarak bilinen öğrencilerin LGS’ye girmesiyle bu sayı 1,8 milyonu bulacak.

4+4+4’ler LGS’ye giriyor

Hatırlarsanız, 2012-2013 yılında uygulanan 4+4+4 eğitim yasası ile eğitimde çok değişiklikler yapıldı. Okulların açıldığı eylül ayında 66 ayını tamamlayan çocuklar mecburi olarak 1. sınıfa başlatıldı. Daha küçük olanlar (60-66 aylık) ise ailelerinin onayıyla ilkokula başlatıldı.  O zaman çok eleştirilen bu eğitim yasası ile henüz okul olgunluğuna erişmemiş çocuklar eğitim hayatına başlamış oldu.

İşte bu yıl 4+4+4’ler 8. sınıf oldu ve LGS’ye hazırlanıyorlar. Değişen bir sistem içinde uyum sağlamaya çalıştıkları eğitim hayatlarında, şimdi de geçen seneden 600 bin daha fazla adayın katılımıyla LGS’de yarışacaklar.

Son zamanlarda bana sorulan pek çok soru var. Özellikle merkezi sınavlara hazırlanan öğrencilerim nasıl çalışmaları gerektiğini soruyor.

Peki, sınavlara hazırlananlar nelere dikkat etmeli, nasıl hazırlanmalı?

Öncelikle her bir deneme sınavındaki sonuçlarınızı çok iyi analiz etmelisiniz. Deneme sınavları adı üstünde ‘deneme sınavı’ olduğu için nasıl davrandığınızda daha iyi sonuç aldığınızı ölçtüğünüz sınavlar olmalı. Sınav sonuçlarınızda doğru sayılarınız artmıyor, yanlış sayılarınız azalmıyorsa hemen nerede ne yaptığınızı düşünüp bulmalısınız ve çalışmalarınızı yeniden organize etmelisiniz. Sadece konu çalışıp, test çözüp, deneme sınavlarına girmek yerine farklı ilgi alanlarına da zaman ayırmalısınız. Mesela okulda gördüğünüz bir dersle ilgili araştırma yapabilirsiniz ya da tiyatroya, sinemaya gidebilirsiniz. Konuyla ilgili kitap okuyabilirsiniz. Buradaki amaç sizin bildiğinizden başka bir yöntemle bilgiyi içselleştirmenizi sağlamak.  

Soruların hepsi zor değil

Bazen öğrenciler heyecanlarını kontrol etmekte zorlanıyorlar. Eğer sınavlarda ki soruları düşünüp heyecanlanıyorsanız şunu iyi bilmelisiniz; bu sınavdaki tüm sorular zor değil.

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ya da YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) gibi merkezi sınavlar için hazırlanan sorular beş kategoride hazırlanıyor.

Bu sorulardan;

%10’u çok kolay

%20’si kolay

%40’ı normal

%20’si zor

%10’u çok zor

Dolayısıyla soruların %70’i zaten kolay ve normal sınırlarda. Kendi heyecanınızı ve sınav anınızı ne kadar doğru kontrol edebilirseniz, o kadar çok soruyu doğru cevaplayabileceksiniz. Soruların zorluk derecesinin puanlama da herhangi bir etkisinin olmaması da kendinizi rahatlatabileceğiniz bir başka neden.

Kaygı ve heyecanınızı artıran kişilerden uzak durun

Sadece sınav için olmasa da, zihninizi berraklaştırmak için kendinize yürüyüş için zaman ayırarak özellikle kaygı ve heyecanınızı artıran kişilerden uzak durun. Yürüyüş sırasında derin derin nefes alarak kendinize olumlu telkinde bulunun. Kendinizi sakin ve rahat olarak hayal edin, sınava girdiğinizde de aynı şekilde rahat olduğunuzu soruları zorlanmadan çözdüğünüzü ve istediğiniz bölümü kazandığınızı düşünün. Kendinize gevşeme tekniği uygulayın. Evinizde rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana uzanarak ya da oturarak gözlerinizi kapatın. Rahat rahat nefes alıp verin. Kendinizi çok huzurlu ve sakin hissettiğinizi düşünün. Bir deniz kenarında ya da sevdiğiniz bir yerde olduğunuzu hayal edin. Çevrenize bir bakın. Denizin güzel mavisini, ağaçların sakinleştiren, huzur veren yeşilini duyumsayın. Sakin sakin nefes alıp verirken parlak güneşin size enerji verdiğini, her şeyin çok güzel olacağını düşünün. Nefesinizi verirken heyecan, kaygı gibi duygularının dışarı çıktığını hissedin. Rahatlamış olduğunuzu hissederek gözlerinizi açın.

Canlandırma tekniğini uygulayın

Aynı bu alıştırma gibi şimdi sınav anınızı düşünün. Neyi başarmak istiyorsanız bunun yalnız bilgisini edinmekle kalmamalısınız. Önce bilgi sahibi olacak ardından düşüncelerinizde başaracaksınız. Bir öğrenme modeli olarak “canlandırma” tekniği hayatta da sınavda da çok işe yarıyor. Sınav anınızı beyninizde canlandırarak soruları kolaylıkla çözdüğünüzü ve her şeyin yolunda gittiğini düşünün. Heyecanınızı yenmek için defalarca aynı nitelikte soruları çözdüğünüzü düşünüp, doğru cevapladığınızı hatırladığınızda heyecanınızı da kontrol altına alıyorsunuz. Iowa Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre canlandırma tekniği uygulandığında başarmak istenilen konu neyse başarı şansı iki kat artıyor.

Sınava hazırlanırken rehberlik öğretmenlerinizin uyarılarını dikkate alın. Hangi kitapçıktan başlayacaksınız, işaretlemelerinizi tek tek mi sayfa sayfa mı yapacaksınız. Takıldığınız sorularda nasıl bir strateji uygulayacaksınız. Bu sorulara net cevaplarınızın olması sizin yararınıza.

Her bir deneme sınavı sizin kendinizi yenilemeniz için bir geri bildirim sınavı unutmayın.

İyi çalışmalar

Öznur Karaeloğlu

Bilgi almak istediğiniz konular ve önerileriniz için:

E-mail: oznur@oznurkaraeloglu.com

instagram.com/oznurkaraeloglu

 

Call Now Button