LGS 2021’de Nelere Dikkat Edilmeli?

LGS 2021’de Nelere Dikkat Edilmeli?

6 Haziran 2021 Pazar günü iki oturumda gerçekleşecek olan Liselere Geçiş Sınavına (LGS) yaklaşık 1 milyon öğrencinin girmesi bekleniyor. Bu yıl da öğrenciler kendi okullarında sınava girecek.

9.30’da başlayacak olan sınavda toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı dil olarak sözel dersleri kapsayacak ve bu derslerden 50 soru sorulacak. Sözel testi cevaplamak için verilen süre 75 dakika.

İkinci oturum 11.30’da başlayacak ve Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 40 soru sorulacak ve soruların cevaplanması için 80 dakika süre verilecek.

Öğrenciler e-okul sistemine girerek sınavla ilgili okulundaki bina, sıra numarası gibi bilgileri öğrenebilecek.

2021 LGS sonuçlarına göre 174 bin 160 öğrenci yerleşecek.

Sınav Anında Nasıl Davranmalısınız?

Bu sınavda da 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürecek. Onun için öğrencilerin emin olmadıkları soruları çözmemeleri daha doğru olur. Eğer bir soruda takıldığınızı fark ediyorsanız o soruyu atlayın ve yanına işaret koyarak daha sonra çözün. Bu size zaman kazandıracak.

Sınavı şimdiye kadar girdiğiniz deneme sınavları gibi düşünerek kendinizi rahat hissedin. Tüm öğrencilerde sınava başlarken heyecan oluşabilir bunun çok normal olduğunu kabul edin ve sakince soruları çözmeye başlayın. Sınavda süre yönetimi çok önemli. Bir soruya takılıp zaman kaybetmeden ilerleyin. Sonra o soruya baktığınızda çok kolay çözdüğünüzü göreceksiniz.

Eğer dikkatinizi kaybediyorsanız kaleminizi bırakarak 10-15 saniye başınızı sorulardan kaldırın sonra devam edin.

Sınava kendinize en çok güvendiğiniz dersten başlayın. Kendinizi kimseyle kıyaslamayın. Hiç kimse siz değil. Kendinizi güçlendirecek düşünceleri besleyin.

Covid-19 Tedbirleri

Covid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak. Sınav binalarında sınavdan bir gün önce hijyenik temizleme yapılacağından içiniz rahat olarak sınava girebilirsiniz.

Sınav anında maskenizi çıkarabilirsiniz fakat koridorlarda maske takmak zorunlu. PCR testi pozitif olanlar ayrı binalarda sınava girecek.

Öğrenci velileri ya da refakatçileri 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Yanınıza ne almalısınız?

Kimlik belgenizi yanınızda bulundurun. Kimliğinizde fotoğraf bulunması şartı yok.

Sınava gelirken yanınızda en az iki adet koyu siyah kurşun kalem, kalemtıraş ve iz yapmayan yumuşak bir silgi bulundurması gerekiyor.

İsteyen öğrenciler şeffaf pet şişede etiketi çıkartılmış su da bulundurabilecek.

 

Yasak olanlar

Cep telefonu, akıllı saat gibi dijital araç gereçlerle sınava girilemeyecek.

Rehber öğretmenlere kendi okullarında görev verilerek öğrenci ve velilere rehberlik etmeleri sağlanacak.

Sınav sonuçları 30 Haziran 2021’de www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak ve öğrencilere sonuç belgesi posta yoluyla gönderilecek.

 

Kolaylık ve sevgiyle 

Öznur Karaeloğlu 

Eğitimlerimizle ve etkinliklerimizle ilgili bilgi almak için:

oznur@oznurkaraeloglu.com

instagram.com/oznurkaraeloglu

linkedin.com/in/öznur-karaeloğlu

Call Now Button