Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi

Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi

Mind On Metotla ‘Çocuklar İçin Hızlı Okuma’ eğitimi ile 3. 4. 5. sınıf öğrencilerin hızlı okuması, okuduğunu anlaması, anladığını yorumlaması, aynı zamanda dikkat süresinin artışı hedeflenerek algılamasının güçlenmesi amaçlanmaktadır.

Çocuklar İçin Anlayarak Hızlı Okuma eğitiminde; çocukların ilk okuma hızı ile eğitim sonundaki anlama ve okuma hızının 2 ya da 3 kat artırılması sağlanır.

Eğitimde, çocukların okuma becerilerini geliştirecek çok sayıda eğlenceli oyun ve etkinlikler bulunmaktadır.

Eğitimin Kapsamı

3. 4. 5. sınıf öğrencilerin yönelik Mind on Metotla hızlı okuma ve anlama eğitiminde kullanılacak okuma materyallerinde çocukların kişisel gelişimlerinin artırmaları hedeflenmektedir.

Eğitimin Katkıları

İlköğretim öğrencisi olan çocuklar zaten bildikleri harfleri birleştirerek okumayı öğrendiğinden gözün hareket kabiliyetinin artması sonucu bir kelime yerine kelime gruplarının görülmesi sağlanacaktır. Bu durum çocuklarda bildikleri bir etkinliğin genişletilerek zenginleştirilmesi ve başardım psikolojisi ile birlikte okul dışı hayatında da etkili olması sonucunu getirecektir.

Etkin okumayı öğrenerek;

  • Kim
  • Ne
  • Nerede
  • Ne zaman
  • Nasıl
  • Neden?

sorularının cevaplarını okuma materyalinde en kısa sürede bularak okuma farkındalıklarının artması ile birlikte okul dışında da neden- sonuç ilişkisini kısa sürede bulacaklardır.

Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için cümleyi okumaya başladığında son kelimeye gelinceye kadar geçen süre kısaltıldığında yani hızlı okunduğunda çocuğun anlaması artacaktır. Anlamasının artması ile birlikte çocuğun düşünce örgüsünde meydana gelecek yeni açılımlar etkili öğrenmesinin kapılarını aralayacaktır.

Çocukların geleceklerinde gördükleri öğrenimin yanı sıra okuma becerileri ve bu becerileri gerçek yaşam koşullarına ne derece uyguladıkları etkili olmaktadır. Hızlı okuma ve anlama tekniklerinin öğrenilmesi ile günlük yaşamda karşılaşılan karmaşık okuma materyalleri de daha kolay anlamlandırılmaktadır.

Türkiye’de eğitim kurumları arasındaki kalite farkının değişkenlik göstermesiyle aynı yaş dilimindeki öğrencilerin hayata bakışı, problemleri çözebilme, hedef belirleme ve ulaşma becerilerindeki artış neticesinde özellikle merkezi sınavlarda yüksek başarı göstereceklerdir.

Eğitim süresi

Çocuklarla yapılan ‘Hızlı Okuma’ çalışmaları, 10 saatlik paket programlar şeklinde olup grup eğitimlerinde haftada bir defa 2 saat, bireysel çalışmalarda haftada iki gün 1 saat şeklinde yapılmaktadır.

Dersler bireysel çalışmalarda öğrencinin kişisel yetkinliğine göre, grup çalışmalarında grup dinamiğine göre ders içerikleri planlanmaktadır. Minimum 10 saatlik ders önerilmektedir.

Eğitimler online ya da ofis ortamında yapılmaktadır. Grup eğitimini aynı yaş grubundan veliler de oluşturup bizden eğitim talep edebilir. Eğitime katılacak kişi sayısı minimum 4, maksimum 6 kişidir.

Kolaylık ve sevgiyle

Öznur Karaeloğlu

 

Call Now Button